Haber Detayı
12 Mart 2018 - Pazartesi 17:13 Bu haber 3427 kez okundu
 
Barutçu Hanı yeni yüzüne kavuştu
Şanlıurfa eski Valisi Nuri Okutan’ın girişimleri sonucunda restorasyonu başlatılan Barutçu Hanı yeni yüzüyle turistleri bekliyor. Türkiye’de ender yapılardan biri olan sadece İstanbul, Bursa ve Şanlıurfa’da bulunan Barutçu Hanı 3 katlı han özelliğiyle nadide bir yapı…Bu han 8 Martta kapılarını görüğcülerine açtı.
KÜLTÜR-SANAT Haberi
Barutçu Hanı yeni yüzüne kavuştu

Osmanlı mimarisiyle 17. yüzyılda tarihi İpekyolu üzerinde inşa edilen Barutçu Hanı, dönemin önemli ticaret merkezlerinden Şanlıurfa'da tüccarlar tarafından uzun yıllar kullanıldı.  Demirciler Pazarı'nın kuzeyinde yer alan üç katlı bu yapı, o dönemde Yahudi bir aile tarafından işletilmesi nedeniyle halk arasında "Yahudi Hanı", bir dönem de "Delilan Hanı" olarak anıldı.

 

Kurtuluş Savaşı döneminde cepheye gönderilen barut ve askeri malzemelerin burada tutulmasının ardından "Barutçu Hanı" ismi verilen dikdörtgen planlı bu yapı, avlu üzerine inşa edilen sıralı odalardan oluşuyor.

 

Alt katı kısmen, üst katı ise tamamen revaklarla çevrili, kesme taş ve ahşaplarla inşa edilen hanın giriş kısmında, ticarethane olarak kullanılan geniş dükkânlar bulunuyor. Üst katlarda ise daha dar yapılmış odalar yer alıyor.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı