Haber Detayı
23 Eylül 2018 - Pazar 00:13 Bu haber 8033 kez okundu
 
Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali göz doldurdu
TEKNOLOJİ Haberi
Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali göz doldurdu

20-23 Eylül 2018 tarihlerinde, İstanbul Yeni Havalimanı (İGA/İstanbul Grand Airport) yerleşkesinde gerçekleştirilen TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali göz doldurdu, adeta ziyaretçi akınına uğradı. 

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim Kültür Araştırma (EKA) Genel Müdürü Huzayfe Yılmaz ve EKA Sosyal ve Kültürel Faaliyetler Daire Başkanı Cemal Sofuoğlu da festivalde yerlerini aldılar.

TEKNOFEST, 3. gününde de ziyaretçilerini ağırladı

Toplumda teknolojiye olan ilgiyi artırmayı ve Türkiye’nin millî teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi konusunda farkındalık oluşturmayı hedefleyen Festivalin 3. gününde, “Siber Güvenlik” konusunda pek çok panelin yanı sıra “Teknolojide Devletin ve Kurumların Rolü”, “Göremediğimiz Gizemler: Kara Delikler”, “Teleskoplar ve Astronomi”, “Big-Bang Evreni”, “Uydular ve Uzaktan Algılama” gibi konularda seminerler düzenlendi.

Reis, herkesi İstanbul Yeni Havalimanına davet etti

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'ne katılacağını belirterek herkesi İstanbul Yeni Havalimanı'na davet etti.

Millî teknoloji hamlemizin başarısı, teknoloji üreten toplum hâline dönüşmemizle mümkündür

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile birlikte, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen, İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ni (TEKNOFEST) ziyaret etti. Türkiye’nin millî teknoloji hamlesinin sembolü olarak gördüğü etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkesi tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldıkları teknoloji yarışmalarında ödül alan gençleri ve takımları tebrik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TEKNOFEST programında yaptığı konuşmada, “Günümüz dünyasında gerçek anlamda bağımsızlığın birinci şartı, teknolojiyi tasarlayan, geliştiren, üreten ve ihraç eden ülke konumuna ulaşmaktır. Teknoloji konusunda sadece kullanıcı olarak kaldığımız sürece, hiçbir alanda özgürlüğümüzü garanti altına alamayız” dedi.

Teknoloji konusunda kullanıcı olarak kaldığımız sürece, özgürlüğümüzü garanti altına alamayız

Bu yöndeki etkinliklerin, gençlere teknolojiyi sevdireceğini ve teknoloji geliştirme süreçlerine katkı sağlamaya yönelteceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Günümüz dünyasında gerçek anlamda bağımsızlığın birinci şartı, teknolojiyi tasarlayan, geliştiren, üreten ve ihraç eden ülke konumuna ulaşmaktır. Teknoloji konusunda sadece kullanıcı olarak kaldığımız sürece, hiçbir alanda özgürlüğümüzü garanti altına alamayız. Son yıllarda yaşadığımız her hadise bize, teknolojinin tüm alanlarında en önlerde olmamız gerektiğini göstermiştir. Her yenilik gibi, teknolojideki gelişmelerin de ilk aşaması hayal edebilmektir. Ecdadımız asırlar boyunca, hep daha ileriyi, daha fazlasını hayal etmiş, bunun peşinden gitmiş, mücadelesini vermiş ve çoğunlukla da hedefine ulaşmıştır. ‘Kızılelma’ diye ifade ettiğimiz ufkun ötesindeki hedeflerimiz hep yenilenmiştir. Ne zaman hayal etmeyi bıraktıysak, işte o zaman gerilemeye başladık” diye konuştu.

Millî teknoloji hamlesi doğrultusundaki tüm çalışmaları desteklemekte kararlıyız

Türkiye’nin millî teknoloji hamlesinin başarıya ulaşmasının, teknoloji üreten bir toplum hâline dönüşmesiyle mümkün olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, millî teknoloji hamlesi doğrultusundaki tüm çalışmaları, Cumhurbaşkanlığı, ilgili tüm kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte desteklemekte kararlı olduklarını belirtti.

Dünyanın her yerindeki bilim insanlarını Türkiye’de başlatılan bilim ve teknoloji atılımına katılmaya davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlere de seslenerek, “Hayallerinizin peşinden gidin. Siz bu yola girdiğinizde yanınızda, üniversiteleriyle, araştırma-geliştirme destekleriyle, teşvik programlarıyla, hibe uygulamalarıyla velhasıl tüm imkânlarıyla devleti bulacaksınız” dedi.

Yarının bilge insanları ve kâşifleri çok daha motive bir şekilde yetişecek

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yarının bilge insanlarının ve kaşiflerinin TEKNOFEST gibi vesilelerle çok daha motive bir şekilde yetişeceğini belirterek, "Eğitim ve gençlik politikalarımız tabii ki buradaki motivasyonla daha da teknolojik ve inovasyon yönünde, ezber bozan bir gençlik yönünde şekillenecektir" dedi.

İmkanlarımızı gençlerimizin yarınları için seferber edeceğiz

Bakan Kasapoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak gençlerin üreten, muhakeme eden, düşünen, yargılayan ve asla bağnaz olmayan bir şekilde yetişmesi için tüm imkanları seferber edeceklerini söyledi.

500 bin çocuğa yetenek taraması yaparak, ilgili spor branşlarına yönlendirdiklerini belirten Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim Kültür Araştırma (EKA) Genel Müdürü Huzayfe Yılmaz ise, 500 bin çocuğa daha yetenek noktasında tespit ve tarama yapacaklarını belirterek, “Standımızda yetenek taraması gerçekleştiriliyor ve ilgi noktasında hakikaten çok güzel izlenimlerle buradan ayrılacağım. Stantta bakanlığımıza ait projeler sergileniyor. Bakanlığımızın çalışması, emeği, alın teri olan oyunlarımız var. Çocuklarımız, gençlerimiz onlarla ilgileniyorlar” diye konuştu.

EKA Sosyal ve Kültürel Faaliyetler Daire Başkanı Cemal Sofuoğlu da, çocuklarımız ve gençlerimiz adına ümit verici, umut aşılayıcı manzaraları hep birlikte gözlemlediklerini ve bakanlığın projelerinin sergilendiği ve sportif yetenekleri ölçmek için çeşitli testlerin yapıldığı standa özellikle gençlerin yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı