Haber Detayı
02 Ağustos 2018 - Perşembe 13:58 Bu haber 5523 kez okundu
 
İki Kitap Birden Çıkardı
Şanlıurfalı Araştırmacı Yazar ve Şair Misbah Hicri, iki kitabını birden çıkardı. ‘İdama Yürüyen Adam’ , ‘Bedeli Ödenmiş Sözler’ adlı kitaplarını yayımladı.
KÜLTÜR-SANAT Haberi
İki Kitap Birden Çıkardı

Haber: Hasan RAY

Şanlıurfa’da yıllardır yazarlık yapan ve ülke ve kent adına kalem oynatan Araştırmacı Yazar ve Şair  Misbah Hicri, iki kitabını  birden çıkardı. Daha önce dokuz kitap yazan Hicri, 10. ve 11. kitaplarını da çıkardı. Maddi ve hayat şartlarından dolayı yazmaya ara verdiğini söyleyen Misbah Hicri, ‘İdama Yürüyen Adam’ , ‘Bedeli Ödenmiş Sözler’ adlı kitaplarımı bu yüzden tek seferde çıkardım” dedi.

İki kitap birden çıkardı

Şanlıurfa’nın tanınan ve sevilen yazarlarından olan Hicri, ‘İdama Yürüyen Adam’ , ‘Bedeli Ödenmiş Sözler’ adlı kitaplarını Olay gazetesine değerlendirdi. İki kitabının neden birlikte çıktığını açıklayan Hicri, “10. ve 11. kitaplarımın birlikte çıkmasının nedeni biraz geç başlamamdı. Maddi ve hayat şartları dolayısıyla yazıya biraz ara vermiştim. İlk olarak bir öykü kitabım çıkıyor. Bu da ‘İdama Yürüyen Adam’ kitabımdır” dedi.

Öykü ve şiir birden çıktı

İlk kez bir öykü kitabı yazdığını söyleyen Hicri, “İlk defa bir öykü kitabı yazdım. ‘İdama Yürüyen Adam’ 14 öyküden oluşan bir kitabımızdır. Bölgemizin hikayelerini anlatan bir öykü kitabıdır” diye konuştu.  Yakında okuyucularını başka bir şiir kitabıyla buluşturacağını söyleyen Hicri, “Son şiir kitabım olan ‘Bedeli Ödenmiş Sözler’ de çıktı. Kısmet olursa ilerde yeni şiirlerle de okuyucuları buluşturacağız” şeklinde konuştu.

Yazar ve şairler ulusala açılmalıdır

“Günlük, sosyal ve toplumsal yaşam içerisinde yaşanmış olayları, benim başımdan geçen olayları şiirleştirmiş bulunmaktayım” diyen Hicri, “Bu iki kitabım İstanbul ve Ankara baskılıdır. Ben yazarların ve şairlerin ulusala açılmasını isteyen biriyim. Onun için diğer dokuz kitabımdan sekiz tanesi de ulusal anlamda basılmıştır. Ben bu anlamda yazar ve şairlerin kitaplarının ulusal yayınlar arasında yazılmasını istiyorum” diye konuştu.

MİSBAH HİCRİ KİMDİR

1952   yılında ayı ve günü belli olmayan, Bahar Mevsimi başlarında Urfa’nın bir köyünde bir kerpiç evde dünyaya gözlerini açar. Eski adıyla Kerpiç, şimdiki adıyla Onikiler adıyla bilinen,  mahallede taş yapılı bir evde yaşama sarılır.

İlk ve orta ve lise öğrenimini Urfa’da, üniversite yılları Ankara’da, bu gün kapatılmış olan Ticaret ve Turizm Yüksek Öğretmen Okulunu siyasi nedenlerden dolayı yarıda bırakmak zorunda kalır, Urfa’ya döner.  Urfa Eğitim Enstitüsünü bitirerek sevdiği öğretmenliğe adım atar. Okul okurken, çeşitli kamu kuruluşlarında çalışarak hayatını kazanır.

Öğretmenliğe ilk görev yeri olan Mardin’in Savur ilçesi Cizri köyüne atanır. Daha sonra  Urfa Düzenli Köyüne oradan da İlk okulu okuduğu sitayişle andığı, kısa pantolon ve siyah önlüklü günlerinin geçtiği,  Yavuz Selim İlkokulu’nda öğretmenliğini sürdürür. Uzun yıllarının geçtiği Şerif Özden İlköğretim Okulu’na ve öğrencilerine büyük emek verir.  1999 yılı Ağustosunda emekli olur. 

Yerel ve bölgesel anlamda yayınlanan, Reha, Hizmet, Yenidoğuş, Halkınsesi, Fırat’ın Sesi, Yurt gibi gazetelerinde yazıları yayınlandı. Ayrıca Başkent, Berfin (Bahar),  Harran, Mürekkep, Şiiri Özlüyorum, Aykırı Sanat, Nisan Yağmuru, Güney Dergisi, Karayazı,  Eyvan, gibi çeşitli edebiyat dergilerinde şiir ve yazıları yayınlanır.

Üç yıl ulusal basına muhabirlik yapar. Başkanlığını yaptığı şair ve yazarlar platformunu hala sürdürmektedir. Ayrıca yerel  televizyon ve radyolarda edebi ve kültürel programlar yaptı. Halen yerel gazetede yazıları yayınlanmaktadır.  

Yayınlanmış eserleri;

Mutluluk Uğruna (Şiir),

Harran şiirleri I Antoloji

Harran Şiirleri II genişletilmiş Antoloji

Tarihin Adı Urfa (Şehir yazıları deneme, araştırma),

Çığlığa Duran Sözler (Şiir).

Gönülden Kaleme eleştiri

Talihsiz ve Tarihsiz Şiirler.(Şiir)

Efsaneler ve Gerçekler. (Efsane, anlatı, araştırma)

İdama Yürüyen Adam Öyküler

Bedeli Ödenmiş Sözler şiir

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı