Haber Detayı
24 Ocak 2018 - Çarşamba 12:01 Bu haber 3589 kez okundu
 
Mirdesiler kendi sosyal medyasını oluşturdu
Şanlıurfa’nın etkin aşiretlerinden olan Mirdesi Aşireti üyeleri kendi sosyal medyalarını oluşturdu. Bu adım Türkiye’de bir ilk oldu.
KÜLTÜR-SANAT Haberi
Mirdesiler kendi sosyal medyasını oluşturdu

Haber: Hasan Ray

Şanlıurfa ve Adıyaman olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinde hatırı sayılır bir nüfusa sahip olan Mirdesi Aşireti bir ilke imza attı. Daha önce dernekleşerek kültürel faaliyet yürütmeye çalışan Mirdesi Aşireti üyeleri, işi biraz daha ileriye taşıyarak kendi sosyal medyasını kurdu. Facebook ve twitter benzeri bir platform oluşturan aşiret üyeleri buradan Türkiye’nin farklı bölgelerine dağılmış olan aşiret üyeleri ile tanışma, dayanışma ve yardımlaşmayı hedefliyor.

 

Amacımız akrabalarımızın dayanışması

Sosyal Medya projesinin Genel koordinatörü Ömer Yakan, “Bu çalışmayı yapmamızda temel etken aşiret üyelerimizin birbirleriyle tanışıp kaynaşmasıdır. Nüfus olarak oldukça kalabalık bir aşiret olan Mirdesiler Türkiye’nin farklı bölgelerine dağılmış. Dolayısıyla aşiret üyeleri birbirini tanımıyorlar. Biz de aşiretimizin genç üyeleri olarak böyle bir adım atarak akrabalarımızın tanışmasına vesile olmak istedik.” dedi.

 

Her alanda dayanışma olacak

Bu çalışma ile akrabalarının her alanda dayanışma içerisinde olmalarına katkı sağlamak istediklerini söyleyen Ömer Yakan, “İş dünyasında, eğitim alanında, sanat ve kültür alanında birçok farklı sektörlerde yer alan ve kendi alanlarında başarılı olan Mirdesili bireylerin, bu platformla bir birlerinin varlıklarından haberdar olacaklar. Yani temel hedefimiz bütün Mirdesilere ulaşmaktır” diye konuştu.

 

Daha kapsamlı olmasını istedik

“Mirdesiler olarak bir derneğimiz var ama bu dernek yerelle sınırlı kaldıuğı için daha geniş öaplı bir çalışma gerekiyordu” diyen Yakan, “"Tanışıp yardımlaşma da bir derneğin önemi ve rolü çok büyük fakat Türkiye’nin birçok ilinde bulunan ve nüfusu Türkiye nin en kalabalık aşiretleri arasında ilk sıralarda olan Mirdesi aşiretinin her ferdine ulaşmakta dernek yerel olduğu için yetersiz kalıyordu. Fakat amaç tanımaya değer ama tanışmadığımız tüm akrabalarımızla tanışma isteği olduğundan Mirdesli gençler olarak bu büyük projeye gönüllü olarak başladık." şeklinde konuştu.

 

Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan bu proje’de Genel Koordinatör Ömer Yakan öncülüğünde Hasan Ray, Ali Bucak, Cihat Bucak ve Mustafa Kaçan’ın imzası bulunuyor.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı